• Sobór Św. Trójcy

  Hajnówka , ul. Ks. A. Dziewiatowskiego 15
  GPS 52°44'44"N 23°34'44"E

  Sobór Św. Trójcy zbudowany został w latach 1972 – 1992, według projektu prof. arch. Aleksandra Grygorowicza. Proboszczem parafii był wówczas ks. prot. Antoni Dziewiatowski. Cerkiew główną wyświęcono w 50-lecie parafii w 1992 r., zaś dolną – Św. Mikołaja w 1988 r. Sobór św. Trójcy to największa dwupoziomowa cerkiew prawosławna w Polsce, może pomieścić 5 tys. osób.

  W Soborze Świętej Trójcy w Hajnówce znajduje się siedem ołtarzy. Główny z nich poświęcony jest Świętej Trójcy. Prezbiterium, w którym znajduje się ołtarz oddzielone jest ikonostasem. Wnętrze soboru pokrywają polichromie przedstawiające wizerunki Chrystusa, Bogarodzicy, aniołów i świętych. W centralnej części cerkwi znajduje się żyrandol z witrażami w kształcie krzyża greckiego.

  W części dolnej cerkwi w krypcie spoczęło ciało o. Antoniego Dziewiatowskiego, znajduje się tam również tablica pamiątkowa poświęcona arcybiskupowi Mironowi (Chodakowskiemu).

  W maju co roku odbywają się koncerty Międzynarodowego Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej” organizowane od 2002 r., wcześniej od 1983 r. odbywały się koncerty Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”.

  Zwiedzanie Soboru Świętej Trójcy w Hajnówce (okres turystyczny): poniedziałek – sobota w godzinach 10.00 – 13.00 i 14.00 – 17.00.
  Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt z kancelarią w celu uzgodnienia godziny zwiedzania.