• Pawilon Edukacyjny w Rezerwacie Pokazowym Żubrów

  Białowieża , Droga Narewkowska
  GPS 52°42'14"N 23°48'04"E
  Pawilon Edukacyjny to pierwsza placówka w regionie, która łączy naukę i zabawę w atrakcyjną formę spędzania czasu. Działa w ramach Białowieskiego Parku Narodowego na terenie Rezerwatu Pokazowego Żubrów (RPŻ). Obiekt położony jest przy drodze wojewódzkiej 698 Hajnówka – Białowieża, ok. 3 km przed Białowieżą. 

  Pawilon to przede wszystkim interaktywna, multimedialna przestrzeń edukacyjna dotycząca żubra, jego historii, restytucji, ekologii i biologii. Przygotowano kilkanaście stanowisk, które w sposób atrakcyjny, ale też prosty w użyciu i bezpieczny dla dzieci prezentują wiedzę o tym największym lądowym ssaku Europy. Aby nie odbierać gościom satysfakcji z samodzielnego poznawania ekspozycji, przewodnikiem jest tu sam odwiedzający - wszystkie stanowiska są opisane i intuicyjne w obsłudze.

  Korzystanie z prezentacji multimedialnych pozwoli dowiedzieć się m.in. dlaczego kurczył się areał występowania żubra w Europie i jak powiązane to było z rozwojem cywilizacji i deforestacją terenu (stanowisko 3). W innych punktach fizyczne przesunięcie elementów lub ich dotknięcie uruchamia informacje np. o biologii żubrów w różnych porach roku (stanowisko 2), o cechach pozwalających odróżnić żubra od bizona amerykańskiego (stanowisko 1). Dotknięcie interaktywnych tablic uruchamia efektowne prezentacje danego zagadnienia. Raz będzie to zrozumienie fenomenu restytucji i struktury pokrewieństwa żubrów (stanowisko nr 6), w innym poznanie fundamentalnej roli żubra w ekosystemie leśnym (stanowisko nr 4). W jeszcze innym poznamy jego anatomię (stanowisko nr 8). Dzięki kontaktom ze światem nauki, na bieżąco aktualizowane są informacje dotyczące żubrów, np. dane o wybranych hodowlach (stanowisko nr 5), aktualny stan populacji na świecie.

  W Pawilonie można będzie nabyć bilety wstępy do RPŻ, zakupić pamiątki, uzyskać informację turystyczną. Dla najmłodszych turystów odwiedzających Rezerwat przygotowany został, w otoczeniu budynku, plac zabaw. Przy Pawilonie powstała też wiata ze stojakami na rowery oraz kojce dla psów, których nie można wprowadzać na teren Rezerwatu.

  Przez kilka najbliższych lat Pawilon Edukacyjny będzie udostępniany za darmo.

  Rezerwat Pokazowy Żubrów:

  W sezonie turystycznym: od 16 kwietnia do 15 października:
  czynny od poniedziałku do niedzieli do odwołania
  w godzinach 9.00–16.00

  poza sezonem turystycznym: od 16 października do 15 kwietnia:
  wtorek - niedziela w godz. 9:00-16:00

  Pawilon Edukacyjny jest nieczynny 1 stycznia, 7 stycznia, 1 listopada, 25 grudnia oraz II dnia katolickich i prawosławnych Świąt Wielkanocnych.

  Serdecznie zapraszamy!

   
  Grupy zorganizowane, chcące wynająć przewodnika na zwiedzanie Rezerwatu powinny zgłosić rezerwację w biurze przewodnickim. Lista biur znajduje się tutaj.
   
  Planując zwiedzanie Rezerwatu Pokazowego Żubrów w okresie jesienno-zimowym prosimy uwzględnić godziny zachodu słońca w danym dniu.